Kraby Bałtyk

1. Krab brzegowy (Carcinus maenas):

Długość życia: kilka lat.

Typ środowiska: kraby preferują stanowiska skalne z licznymi głazami i szczelinami, z których chętnie korzystają.

Wymagane parametry wody: tolerowane zasolenie w środowisku naturalnym w znacznej rozpiętości 3-38‰, zalecane PH 7,9-8,4.

Temperatura: zalecana 16-25°C. W Bałtyku w zimie żyją w niższych temperaturach (4-6°C) ale w przyrodzie zaobserwowano przypadki gdy kraby te zimowały nawet pod lodem.

Zalecany minimalny litraż: minimum 100 l. (wymagana część lądowa w postaci wystających skałek lub plaży).

Zachowanie: bardziej aktywne w nocy, w dzień wolą się ukrywać wśród szczelin skalnych czy kamieni. Gdy w środowisku brak jest stanowisk skalnych wówczas zagrzebują się lekko w piasku. Niekiedy wychodzą na krótki czas na suchy ląd.

Dieta: wszystkożerne - padlina, detrytus, niektóre makroglony, mięczaki (małże, omułki, ostrygi) i drobne wieloszczety. W akwariach należy dokarmiać stynką i mrożonkami mięsnymi, filetami rybnymi, krewetkami i owocami (banan, mango, brzoskwinia, gruszka).

2. Krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii)

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: zróżnicowane stanowiska - estuaria: przymorskie zatoki, zalewy i ujścia rzek oraz słodkowodne końcowe odcinki rzek. Stanowiska występowania są mocno zróżnicowane: dno kamieniste, piaszczyste, muliste, błotne, porośnięte glonami i roślinnością.

Wymagane parametry wody: zasolenie (w Polsce) w okolicach 0-4‰, zalecane PH 7,5-8,0.

Temperatura: zalecana 16-25°C. Okresowo znosi także większe obniżki temperatury.

Zalecany minimalny litraż: 25 l.

Zachowanie: krab jest dosyć odważny, jednak prowadzi głównie nocny tryb życia. Chętnie wspina się po koralowcach i skałkach. Lubi kryjówki skalne. Można go trzymać pojedynczo lub w grupie kilku osobników. W przypadku mało zróżnicowanej diety lub braku pokarmu może uszkadzać niektóre korale (żywić się ich polipami).

 

Dieta: w naturze głównie detrytus, padlina, glony oraz małe organizmy wodne - drobne mięczaki, kiełż, małżoraczki. W akwariach można podawać także mrożonki, suche granulaty czy suszoną stynkę.

3. Krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis)

Długość życia: 3-5 lat.

Typ środowiska: kraby te żyją na pograniczu wody słodkiej i słonej. Bardziej preferują wodę słodką. Zwierzęta te spotykane są zazwyczaj na stanowiskach o dnie kamienistym lub mulistym w ujściach rzek. Bytują na głębokości 1-10 m.

Wymagane parametry wody: zasolenie (w Polsce) w okolicach 0-3‰, zalecane PH 7,0-8,0.

Temperatura: zalecana 16-25°C. Okresowo znosi także większe obniżki temperatury.

Zalecany minimalny litraż: 80 l.

Zachowanie: bardziej aktywny w nocy (dzień przeczekuje raczej w kryjówkach). Stara się polować na inne, mniejsze od siebie zwierzęta wodne. Chętnie kopie w podłożu jamy. Jednak jest dosyć powolny. W naturze krab ten jest w stanie odbywać wędrówki o dystansie nawet kilku kilometrów dziennie.

Dieta: wszystkożerny - w naturze głównie detrytus, niektóre gatunki roślin, padlina, oraz organizmy wodne - mięczaki, wieloszczety, kiełże, owady wodne. W akwariach można podawać niektóre warzywa i owowce a także mrożonki, suche granulaty czy suszoną stynkę.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl